Co to jest wapno magnezowe (dolomit)
Na glebach o niskiej zasobności w magnez zamiast czystego wapna nawozowego często stosuje się wapno magnezowe zwane również dolomitem. Obok wapna węglanowego i wapna tlenkowego, to najbardziej popularny nawóz wapniowy.
Co to jest dolomit?
Dolomit to nazwa skały złożonej głównie z minerału dolomitu. Jest to skała węglanowa o szerokim zastosowaniu w przemyśle chemicznym, budownictwie czy hutnictwie. Wykorzystuje się ją również przemyśle papierniczym oraz jako nawóz wapniowo magnezowy w rolnictwie. Jego wyjątkowe właściwości gwarantuje zawartość konkretnych pierwiastków. Dolomit składa się głównie z węglanu wapnia i magnezu. Przy czym zawartość tego drugiego może być zróżnicowana (nawet do 90%).
Szybkość działania
Najcześciej poruszaną kwestią w kontekście dolomitu jest jego szybkość działania. I tu trzeba podkreślić, że reaktywność dolomitu jest mniejsza, zatem ten rodzaj wapna działa wolniej (ale dłużej). Niemniej jednak dobre wapno dolomitowe, które wyróżnia się optymalnym rozdrobnieniem będzie bardziej skuteczne. Jak już nie raz pisaliśmy na łamach pH 7.0 – im lepsze rozdrobnienie surowca, tym szybsze działanie wapna i lepsze zwiększanie zasobności gleby w magnez (przykłady podaję niżej).
Kiedy stosować dolomit?
Zakwaszenie gleb w naszym kraju postępuje, zmniejsza się również zawartość materii organicznej zatem powstaje problem z zawartością magnezu. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem może być właśnie zastosowanie wapna magnezowego. To nie jest najlepsze rozwiązanie jeśli mamy duże problemy z odczynem, ale jeśli zakwaszenie jest niewielkie lub stosujemy dawki utrzymujące, wówczas wapno magnezowe może być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Ten typ wapna zalecany jest na wszystkie rodzaje gleb, z wyszczególnieniem gleb lekkich, lekko kwaśnych, ubogich w magnez i wapń.
Wapno magnezowe – przykłady
Wapno magnezowe dostępne jest zarówno w formie sypkiej, jak i granulowanej. Przykładem wapna sypkiego jest Magnesium. Nordkalk Magnesium to sypkie wapno nawozowe o dużej zawartości bardzo dobrej jakości magnezu (MgCO3 na poziomie 40%). Z kolei AtriGran Mg to wysokiej jakości granulat ze zwiększoną zawartością magnezu. Całkowita wartość tlenku magnezu wynosi w tym przypadku 17%. Warto podkreślić, ponad 90% cząsteczek surowca, z którego granulowany jest AtriGran ma wielkość nieprzekraczającą 0,1 mm. Ma to ogromny wpływ na reaktywność wapna.
Przeczytaj więcej
25 września 2024
Co to jest wapno tlenkowe?
29 sierpnia 2024
Regeneracja gleby
21 lipca 2024
Wapnowanie na ściernisko i na słomę
19 czerwca 2024