Wszystko o badaniu gleby
Od samego początku funkcjonowania projektu pH 7.0 podkreślamy jak ważne jest pH gleby w produkcji roślinnej. W przypadku zbyt niskiego odczynu mówimy o potrzebie wapnowania. Jednak zanim podłączymy rozsiewacz do ciągnika warto ustalić, jaki odczyn faktycznie ma gleba. Dopiero mając świadomość z „czym mamy do czynienia” można przejść do kolejnego kroku (więcej na ten temat piszę tutaj). Najlepszym sposobem na lepsze poznanie własnej gleby jest jej zbadanie.
Jeśli sytuacja jest naprawdę kiepska, wówczas skutki zbyt niskiego odczynu widoczne są gołym okiem. Na przykładzie takiej właśnie działki przygotowaliśmy dla Was całą serię filmów poświęconych badaniu gleby. W pierwszym materiale Roman Rutkowski odwiedził jedno z pól na północy kraju, na którym widać wyraźne objawy wysokiego zakwaszenia gleby. Pod tym filmem zamieszczam krótki materiał, na którym widać dokładnie, jak wyglądają rośliny rosnące na kwaśnej glebie.
Kto wykonuje badanie gleby?
Roman jest bardzo doświadczonym specjalistą, natomiast mimo iż w jego opinii problemem na powyższym polu było zbyt niskie pH trzeba było tą tezę potwierdzić. Należało sprawdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia ze zbyt niskim odczynem czy może problem leży „gdzie indziej”. No i tutaj pojawia się kwestia badania gleby.
Badanie gleby, to usługa, którą można w pełni zlecić firmom zewnętrznym. Jest wiele instytucji, które zajmują się zbieraniem próbek glebowych oraz przeprowadzeniem pełnej analizy. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Druga opcja przewiduje własnoręczne pobranie próbek gleby i oddanie ich do wyspecjalizowanego laboratorium. W efekcie możemy liczyć z jednej strony na wyniki i zalecenia sporządzone przez specjalistów, a z drugiej można w ten sposób obniżyć nieco koszt całego przedsięwzięcia. W filmie poniżej Roman pokazuje jak należy przeprowadzić pobór próbek do badania gleby.
Badanie gleby na polu
Mając gotowe próbki gleby można wybrać jedną z dróg: wspomniane wyżej badanie w laboratorium lub badania polowe zrealizowane we własnym zakresie. W przypadku badania polowego korzysta się zwykle z jednego z kilku dostępnych pehametrów glebowych. Problem polega na tym, że często podwarza się dokładność ich działania. Czy słusznie? Na to pytanie między innymi Roman odpowiada w filmie poniżej. Jest to chyba największy test pehametrów glebowych na „polskim YouTube”. Roman pokazuje w jaki sposób należy przeprowadzić badanie, jakie mamy dostępne metody oraz jaką skuteczność gwarantują dostępne rozwiązania.
Badanie gleby w laboratorium
Polowa ocena pH ma swoje niewątpliwe zalety. Ma również spore ograniczenia związane przede wszystkim z dokładnością pomiarów. Alternatywą jest badanie w laboratorium. Korzystając z tego sposobu można zdecydować się również na zbadanie innych parametrów gleby (ot choćby zasobności w konkretne składniki pokarmowe). W przypadku niektórych laboratoriów wraz z wynikiem badania otrzymuje się pakiet zaleceń nawozowych. Tą drogę pokazujemy w ostatnim filmie poświęconym badaniom gleby. Roman wszystkie próbki zebrane na naszym przykładowym polu zawiózł do laboratorium Fertico w Grójcu. Całą procedurę oraz jej efekty zobaczycie w poniższym materiale:
Przeczytaj więcej
7 października 2023